O ŚOWES

ŚWIĘTOKRZYSKI OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: RPSW.09.00.00 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie: RPSW.09.03.00 Wspieranie ekonomii i przedsiębiorczości społecznej w celu ułatwienia dostępu do zatrudnienia

Poddziałanie: RPSW.09.03.01 Wsparcie sektora ekonomii społecznej (projekty konkursowe).

Akredytowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ośrodek świadczenia wysokiej jakości usług

OFERTA

1. Integrowanie i sieciowanie podmiotów oraz instytucji wspierających świętokrzyski sektor ekonomii społecznej (ES).
  2. Wspieranie grup inicjatywnych w zakładaniu podmiotów ekonomii społecznej (PES): stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych, klubów.
  3. Udzielanie dotacji finansowych wraz ze wsparciem pomostowym na tworzenie miejsc pracy w nowych oraz istniejących przedsiębiorstwach społecznych (PS).
  4. Rozwijanie potencjału kompetencyjnego i organizacyjnego III sektora.
  5. Animowanie powstawania międzysektorowych partnerstw lokalnych.
  6. Udostępnianie zasobów infrastruktury inkubatorów ekonomii społecznej.
  7. Upowszechnianie stosowania zrównoważonych zamówień publicznych.
  8. Konsulting w zakresie źródeł finansowania przedsięwzięć w obszarze ES.
  9. Promocja produktów i usług wytwarzanych przez firmy społeczne.

OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.09.2019 do 31.12.2022

ADRESACI WSPARCIA

1. Podmioty ekonomii społecznej (PES) i przedsiębiorstwa społeczne (PS).
  2. Osoby, grupy nieformalne, kooperatywy i podmioty zamierzające rozpocząć działalność ekonomiczną w sektorze ekonomii społecznej.
  3. Instytucje wspierające sektor ekonomii społecznej.
  4. Osoby prywatne zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

ZAKRES DZIAŁAŃ

1. Animacja – w formie spotkań instytucji i podmiotów z obszaru eS, wizyt studyjnych, wypracowywania strategii i planów dla partnerstw lokalnych.
  2. Inkubacja –  poprzez korzystanie z bazy i wyposażenia inkubatorów, szkoleń branżowych, doradztwa ogólnego oraz specjalistycznego (informatycznego, finansowo-księgowo-podatkowego, prawnego), pakietów usług  (marketingowo-rozwojowych, prawnych i księgowych).
  3. Usługi biznesowe: w zakresie tworzenia biznesplanów, doradztwa marketingowego, modeli i symulacji oraz opieki mentorów biznesowych.
  4. Zapewnione wsparcie uzupełniające w postaci: wyżywienia, zwrotów kosztów dojazdu, materiałów dydaktycznych i zestawów warsztatowych.

ŚOWES prowadzi usługi w zakresie:

• doradztwa, szkoleń i usług biznesowych na rzecz rozwoju PES;
  • udzielenie dotacji na zakładanie PS;
  • wsparcie już funkcjonujących PS w zakresie tworzenia dodatkowych miejsc;
  • animacji środowisk lokalnych w rozwoju inicjatyw organizacji obywatelskich:
  • wyszukiwanie, promowanie i wdrażanie długookresowych źródeł finansowania PES.

Ośrodek obejmuje swoim funkcjonowaniem subregion południowy powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, buski, pińczowski, kazimierski, sandomierski, opatowski, staszowski.

Realizatorzy projektu:

LIDER

Caritas Diecezji Kieleckiej

ul. Jana Pawła II 3

Adres strony: www.kielce.caritas.pl

Fundacja Centrum Europy Lokalnej

ul. Krakowska 8/10 lok.105 (wejście od ul. Zacisze)

Adres strony: www.fundacja-cel.pl

Świętokrzyskie Centrum Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej